Wygląd i nawigacja

Z Dokumentacja CMS WEGO

Na początek należy zaznaczyć, że WEGO jest systemem o dużych możliwościach konfiguracyjnych, przez co w każdym wdrożeniu może nieco inaczej się wyglądać, niektóre pozycje mogą inaczej się nazywać, lecz ogólna zasada korzystania pozostaje niezmienna.

Przeglądarka WWW a WEGO

CMS został napisany z użyciem technologii AJAX, dzięki czemu jego obsługa jest bardzo wygodna i intuicyjna, jednak ma to swoje ograniczenia. Przycisk "Cofnij" przeglądarki działa inaczej, niż to ma miejsce w przypadku zwykłych witryn WWW: nie ma możliwości powrotu do "formularza".

Układ graficzny

Podstawową cechą wspólną dla wszystkich ekranów systemu jest kolumnowy układ graficzny:

Układ graficzny
  1. Po lewej stronie ekranu znajduje się menu zawierające spis wszystkich zainstalowanych modułów. Lista modułów różni się pomiędzy wersjami WEGO CMS.
  2. Górna belka - pasek nawigacyjny - tu znajdziesz logo systemu, informację o zalogowanym użytkowniku i miejsce w którym się znajdujesz
  3. Środkowa kolumna zawiera służy do przeglądania i manipulacji danymi wybranego modułu
  4. Prawa kolumna - w tym miejscu zobaczysz konktekstowe narzędzia, związane z oglądaną właśnie treścią

Pasek nawigacyjny

Pasek nawigacyjny

Godnym uwagi elementem górnej belki jest pasek nawigacyjny ułatwiający w zorientowaniu się, w której części panelu się znajdujemy. Każdy z poziomów zagłębienia jest "klikalnym" odnośnikiem. Jest to szczególnie użyteczne narzędzie w przypadku poruszania się w rozbudowanej hierarchii Kategorii i Elementów.

Karty

Karty

W wielu modułach treść jest uporządkowana za pomocą tzw. kart, umieszczonych w lewym górnych rogu wyświetlanej grupy opcji, dzięki nim treść i narzędzia są pogrupowane tematycznie. Na kartach dotyczących list powtarzalnych danych (np. lista zamówień), dodatkowo w nawiasach, wyświetlana jest liczba dostępnych pozycji.

Pole rozwijane

Pole rozwijane.png

Pole rozwijane jest grupa domyślnie ukrytych opcji, które stają się widoczne po kliknięciu myszką. Pola takie mają żółte tło.

Zakładki

Zakladki.png

Zakładki to mechanizm identyczny z tym stosowanym w przeglądarkach WWW. Pozwalają na tworzenie list linków na głównej stronie panelu, w celu szybszego przechodzenia do często używanych części panelu. W celu uproszczenia zakładki przechowują statyczne adresy, przez co (podobnie jak zakładki przeglądarki) mogą stać się nieaktualne. Może się tak zdarzyć jeśli zakładka kieruje do obiektu, który zostaje usunięty. Zakładki mogą być dodawane przez tylko przez superadmina. Aby dodać zakładkę, w dowolnym miejscu klikamy na link dodaj zakładkę i od te pory zakładka już działa.

Najczęściej stosowane piktogramy

  • Pikt dodanie.png dodanie obiektu
  • Pikt usun.png usunięcie obiektu
  • Nowa kategoria pic.png nowa kategoria
  • Pikt powrot.png powrót do poprzedniej podstrony

Indeksowanie długich list danych

Indeks.png

Przy wyświetlaniu długich list Elementów tworzone są indeksy/strony, w celu łatwiejszego poruszania się w gąszczu danych.

Drag'n'drop (złap i upuść)

Drag'n'drop
Funkcja znana z klasycznych programów komputerowych umożliwiające łatwe zarządzanie na przykład kolejnością artykułów wyświetlanych na stronie czy pozwala na logiczne posegregowanie produktów i kategorii w katalogu produktów. Obiekty obsługujące tą funkcję rozpoznamy po zmieniającym się kursorze myszki. Na przykładowej ilustracji złapany obiekt może być przesuwany do góry i w dół w celu umieszczeniu Elementu we właściwym miejscu.