Edycja tekstów

Z Dokumentacja CMS WEGO

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, WEGO CMS korzysta z dobrodziejstw technologii AJAX oraz frameworku Javascript - scriptaculous. Tworząc interfejs użytkownika, staraliśmy się zrezygnować z wszechobecnych przycisków "edytuj" - zastąpiliśmy je szybszymi i wygodniejszymi opcjami edycji inline (edycji "w linii"). Aby ułatwić orientację, które elementy strony można redagować w trybie edycji inline, wszystkie podświetlają się na żółto po najechaniu kursorem myszy:

Edytor inline kliknij.png

Przejście do trybu edycji jest proste i szybkie - wystarczy najechać kursorem myszy na podświetlający się element (np.: nagłówek tekstu) i kliknąć lewym przyciskiem myszy. W zależności od typu pola uruchomi się albo edytor krótkiego tekstu albo edytor wizualny. Po dokonaniu zmian używamy opcji Zapisz lub porzuć.

Edytor krótkiego tekstu

To zwykłe pole typu tekst umożliwiające wprowadzenie krótkich tekstów, mieszczących się w jednym wierszu: Edytor inline.png Najczęściej jest wykorzystywany do wprowadzania tytułów, źródeł wiadomości czy nazwiska autora.

Edytor wizualny (TinyMCE)

WEGO CMS posiada wbudowane zaawansowane narzędzie do edycji tekstu - edytor wizualny TinyMCE symulujący procesor tekstu typu WYSWIG (np. Microsoft Word). Pozwala na tworzenie i formatowanie tekstu wielowierszowego. Z racji na dbałość poprawność budowy waszej witryny, ograniczyliśmy funkcjonalność edytora do najczęściej stosowanych funkcji, bez możliwości ingerencji w szablon strony. Dodatkowo funkcjonalność edytora wzbogaciliśmy o wtyczki do załączania plików do pobrania oraz grafik/obrazów umieszczanych w treści.

Edytor tinymce.png

Dodatkowe, pożyteczne funkcje edytora:

  • Edytor tinymce kopiuj z worda.png Kopiowanie z Worda - opcja pozwalająca wkleić tekst stworzony w programie Microsoft Word bez utraty formatowania. Aby wstawić tekst z procesora tekstu należy go skopiować skrótem klawiszowym ctrl+c i wkleić do otwartego okna za pomocą ctrl+v. Tę funkcję należy używać dla każdego operacji wklejania tekstu z Worda.
  • Edytor tinymce zalaczanie obrazka.png Dodawanie zdjęć i obrazów do tekstu jest możliwe za pomocą wbudowanego w edytor menadżera obrazków.
  • Edytor tinymce zalaczanie pliku.png Dodawanie plików do pobrania - opcja pozwalająca wstawiać do tekstu odsyłacze służące do udostępniania plików na stronie. Podobnie jak w przypadku obrazków będziemy mogli wstawić link do pliku już wczytanego na serwer lub wczytać (Upload) nowy plik.